Jak urządzić mieszkanie w stylu prowansalskim?

Styl prowansalski to przede wszystkim drewniane meble z charakterystycznymi zdobieniami i stylowe przetartymi frontami. Utrzymane w tym stylu mieszkanie będzie cechował romantyczny i elegancki klimat, który wprawia w dobry nastrój.

Historia stylu prowansalskiego

Swoimi korzeniami styl prowansalski sięga do południo-wschodniej Francji, a francuskie pochodzenie tej estetyki wydaje się widoczne na pierwszy rzut oka. We wnętrzach utrzymanych w tym guście dominują drewniane fronty, co jest oczywiście historycznie poprawną aranżacją stylu. Dawniej prowansalskie wnętrza to były przede wszystkim piękne wiejskie posiadłości, gdzie życie toczyło się powoli i gdzie można było odczuć przyjemną atmosferę sielskości.

Charakterystyka stylu

Oczywiście sielskość francuskiej prowincji dzięki odpowiednim meblom i dekoracjom może zostać odtworzona również i we wnętrzu miejskiego apartamentu. Meble utrzymane w stylu prowansalskim chętnie kupowane są przez klientów sklepu MKS-Meble, który oferuje między innymi stylizowane meblościanki na zamówienie. Stylowa meblościanka nie zaburzy francuskiej estetyki, pozwalając jednocześnie na funkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni. Na szczególną uwagę zasługują również między innymi meble tapicerowane, czyli stylizowane kanapy. Bardzo ważne, aby obicia kanap i foteli utrzymane zostały w jasnych odcieniach bieli, beżu czy żółci lub brązu.

Jakie meble do stylu prowansalskiego?

Romantyczna sypialnia w stylu prowansalskim będzie prezentowała się nad wyraz dobrze, jednak planując wystrój pomieszczenia, trzeba zachować spójność. Łóżka do sypialni powinny być wykonane ze stylizowanego drewna i koniecznie muszą posiadać wezgłowie, które w czasach kształtowania się stylu prowansalskiego było nieodłącznym elementem tego mebla. Szafy i komody o przetartych frontach dodadzą lekkości sypialni. Duże znaczenie mają również szczegóły i dodatki, takie jak koronkowa narzuta na łóżko lub jasne firany wykonane z bawełny. Charakterystyka stylu prowansalskiego sprzyja eksperymentom, których wyników nie należy się obawiać. Wystarczy wybrać meble z odpowiedniej kolekcji i przy wyborze dodatków kierować się swoim własnym poczuciem estetyki.

Czy styl prowansalski jest dla każdego?

Z całą pewnością styl ten docenią przede wszystkim ludzie o romantycznej naturze, którzy w głębi duszy tęsknią do powolnego i spokojnego życia na francuskiej wsi. W rozsądnej cenie można kupić trwałe meble drewniane, które posłużą przez długie lata. Wybór tak klasycznego stylu daje również gwarancję, że meble za kilkanaście lat nie wyjdą z mody.