Jak urządzić małą sypialnie?

Być może będzie to dla wielu osób zaskoczeniem, lecz tym pomieszczeniem, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, nie jest wcale pokój dzienny, kuchnia czy też salon, lecz sypialnia. To prawda, często spędzamy w niej nawet ponad 9-10 godzin, co czyni ją najważniejszym pomieszczeniem w naszym mieszkaniu. Nic zatem dziwnego, że tak bardzo uważnie powinno się ją meblować. Co zatem powinno znaleźć się w sypialni i jaka powinna ona być?

Problem przestrzeni

Najpoważniejszym problemem, z jakim przyjdzie się zmierzyć podczas dekorowania i meblowania sypialni, jest przestrzeń. W przypadku dużej sypialni nie ma takiego problemu, lecz większość z nas posiada sypialnie zdecydowanie mniejsze, a to rodzi pewne problemy. W końcu takie elementy jak łóżka do sypialni zajmują bardzo dużo przestrzeni, a nie są jedynymi sprzętami, które muszą znaleźć się w sypialni. Jak więc rozwiązać ten problem?

Jaka powinna być sypialnia?

Z racji tego, że sypialnia jest tak ważnym miejscem w domu i życiu każdego z nas, dobierając do niej meble i jej wnętrze, powinno się kierować trzema najważniejszymi zasadami, które później będą miały przełożenie na komfort przebywania w niej. Sypialnia powinna być zatem po pierwsze przytulna, po drugie stylowa, a po trzecie i pewnie najważniejsze, funkcjonalna. Jak to osiągnąć?
Przytulność w sypialni osiąga się przede wszystkim za sprawą używanych do jej umeblowania i udekorowania materiałów i kolorów. Poleca się w tym wypadku barwy jasne, które powodują, że sypialnia staje się nieco jaśniejszą. Dodatkowo bardzo wskazane jest używanie większej niż w innych pomieszczeniach ilości drewna i elementów drewnianych. Nie ma bowiem nic bardziej przytulnego w domu niż obecność w nim prawdziwego drewna.
Jeśli natomiast chodzi o stylowość sypialnia, to z góry należy odrzucić różnego rodzaju tanie meble, których jedyną zaletą jest niska cena. Są one po prostu mało estetyczne i szybko każdy się przekona, jak mocno wpływają w negatywny sposób na estetykę sypialni.
Na koniec warto pamiętać o funkcjonalności sypialni. Jest to aspekt bardzo podstępny, ponieważ kierując się z pozoru dobrymi powodami, można narobić sporo szkód. Typowym tego przykładem jest kupowanie różnego rodzaju narożników i kanap, z uwagi na chęć oszczędzania miejsca w sypialni. Narożniki i kanapy, choć faktycznie mogą być praktyczne, to jednak są całkowicie niezdatne do długiego spania na nich. Znacznie bardziej praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie w pełnowymiarowym łóżku skrzyni, do której umieszczać się będzie wiele rzeczy, zmniejszając tym samym konieczność posiadania dużej szafy.