Domowa strefa relaksu i wypoczynku – wybieramy wyposażenie i meble do sypialni

Sypialnia – miejsce kojarzące się z ciszą, spokojem, miękkością i przytulnością, wypoczynkiem. Będąc w zgodzie z naszym zegarem biologicznym spędzamy tu ponad 30% doby.
W zależności od upodobań, dzięki odpowiedniemu doborowi wyposażenia sypialnia może, obok zasadniczej funkcji, być także pokojem dziennego relaksu, zabawy, gabinetem do pracy, garderobą.

Meble do sypialni – niezbędne dla każdego
Jeśli musielibyśmy dokonać wyboru tylko jednego sprzętu do sypialni, to sprawa jest prosta – żadna sypialnia nie spełni swojej funkcji bez łóżka.
Zakup łóżka do sypialni należy poprzedzić ustaleniem wymiarów długości, szerokości i wysokości, jakie będą odpowiednie dla użytkowników. Warto również uzgodnić preferencje dotyczące wyglądu: kształtu, koloru, materiału, rodzaju materaca, dodatkowego wyposażenia w wezgłowie czy szafki.
Aby sobie ułatwić wyszukiwanie odpowiedniego łóżka do sypialni najlepiej skorzystać z dobrodziejstwa techniki – za pomocą komputera czy urządzeń mobilnych zajrzeć do sieci, gdzie szybko można znaleźć oferujący najwyższej jakości meble sklep internetowy. Przeglądanie oferty takiego sklepu, to czysta przyjemność. Inteligentne menu i przejrzysty interfejs strony są bardzo pomocne przy wyszukiwaniu rozmaitych opcji, a jeśli komuś to nie wystarcza, to zawsze można skorzystać z możliwości rozmowy z konsultantem – na czacie lub telefonicznej. Oglądanie mebli w salonie stacjonarnym wymaga czasu i sił fizycznych, a jedyną przewagą sklepu stacjonarnego jest możliwość fizycznego kontaktu z meblem. Tylko czy na pewno krótki kontakt z materacem łóżka czy siedziskiem fotela wystarczy, aby uznać takie meble do sypialni za funkcjonalne i wygodne?

Łóżka do sypialni – jak dobrze dobrać meble do swoich potrzeb?
Przy zakupie łóżka do sypialni najważniejsze są dwie sprawy:
• Wymiary mebla,
• Rodzaj materaca.
Wymiary łóżka czy innych mebli do sypialni są często determinowane powierzchnią pokoju, który jest przeznaczony do spania. W blokach są to najczęściej bardzo małe pokoiki. Łóżko powinno być ustawione tak, aby śpiący po otwarciu oczu mógł zobaczyć drzwi bez konieczności podnoszenia głowy.
Ważne jest oddalenie wezgłowia od źródła ciepła oraz wygodny dostęp do mebla z każdej strony. Z tych ograniczeń wynika, że wielkie, ciężkie łoże z baldachimem raczej do sypialni w bloku z płyty żerańskiej nie zmieści się. Tu sprawdzi się łóżko o lekkie konstrukcji ramy z drewna, metalu lub płyty (również tapicerowane, bardzo modne).

Dla pojedynczych użytkowników wystarczy łóżko 80 – 90 cm, a metrowej szerokości będzie wręcz luksusem. Podwójne łóżko to minimum 140 cm szerokości. Wyższy komfort da na pewno 160 cm, a łóżko 180 i szersze będzie niczym rajskie posłanie.
Długość łóżka powinna być większa o najmniej 20 cm od wzrostu śpiących na nim użytkowników. W standardzie produkowane są łóżka do sypialni o długości 200 cm, ale dla osób bardzo wysokich można personalizować wyroby.
Osoby niskie preferują łóżka również niewysokie i odwrotnie – wysocy powinni dobierać łóżka wysokie. Jednak to, czy po przebudzeniu lubimy się podnosić czy zsuwać z łóżka, jest bardziej kwestią upodobań, niż wymogów zdrowotnych.
Materace to uzupełnienie łóżka, ale od ich jakości zależy jakość snu. Ważne jest wszystko: grubość materaca, rodzaj wypełnienia, strefy nacisku, pokrycie. W dużych łóżkach małżeńskich można ułożyć dwa materace – każdy dobrany do wagi i preferencji użytkownika.