Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z babydorm.pl
Grypa jelitowa u przedszkolaka pojawia się niespodziewanie, ma ostry przebieg, a jej konsekwencje mogą być dla dziecka poważne. Jest to choroba zaraźliwa, więc można się nią zarazić w przedszkolu, szkole albo na placu zabaw. Co zrobić, kiedy potrzebujesz pilnie zwolnienia z pracy, a przychodnie są przepełnione? Tego dowiesz się w tym artykule!
Grypa jelitowa u przedszkolaka – objawy
Grypa żołądkowa jest dla dziecka bardzo ciężkim przeżyciem. Nawet dorośli ciężko znoszą ciągłe wymioty i biegunkę. Dlatego każdy rodzic podczas przebiegu choroby powinien postarać się o dni wolne od pracy. Zwolnienie L4 przez internet jest najłatwiejsze do uzyskania w przypadku nagłych zachorowań dzieci. Czasami wystarczy jeden telefon lub wiadomość do lekarza, żeby po kilku minutach otrzymać potrzebne zwolnienie. Pierwsze symptomy grypy żołądkowej mogą pojawić się u dziecka nawet po 12 godzinach od zakażenia.
Najczęstsze objawy to:
- nudności,
- wymioty i biegunka,
- silne bóle brzucha,
- brak apetytu,
- zmęczenie, apatia,
- bóle głowy,
- dreszcze i gorączka (nawet ponad 39°C).
Powtarzające się wymioty i biegunka prowadzą do szybkiego odwodnienia organizmu, dlatego ważne jest czuwanie nad maluchem i dostarczanie mu odpowiedniej ilości jedzenia i wody.
Grypa jelitowa u przedszkolaka – przyczyny
Ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy u dzieci występuje głównie w okresie jesienno-zimowym. Występuję przez zakażenie wirusami z rodzaju rotawirusów, adenowirusów lub norowirusów. Grypę jelitową mogą także powodować różne bakterie, pasożyty i grzyby. Najczęściej u dzieci są to jednak rotawirusy. Po wniknięciu do przewodu pokarmowego powodują one uszkodzenie błony śluzowej oraz zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych, skutkując wymiotami i biegunką. Do zakażenia patogenami dochodzi przede wszystkim drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z chorym.
Grypa jelitowa u przedszkolaka – leczenie
Niestety nie znaleziono jeszcze lekarstwa na jelitówkę. Dlatego, jeżeli twojemu dziecku przytrafiła się choroba, jak najszybciej pomyśl o zwolnieniu na chore dziecko. Rodzice przedszkolaków mają prawo do aż 60 dni zwolnienia w ciągu roku kalendarzowego. W dzisiejszych czasach najszybciej umówisz się do lekarza przez internet.
Grypę jelitową leczymy objawowo. W przypadku chorego dziecka bardzo ważna jest dieta – musi być ona lekkostrawna. Powinniśmy też uważać, aby dziecko się nie odwodniło – w tym celu należy podawać mu wodę w niewielkich ilościach. Dobrym pomysłem będzie dodanie do niej elektrolitów, które często mają różne odpowiadające dzieciom smaki. Gorączkę możemy próbować zwalczyć paracetamolem lub ibuprofenem. Jeżeli grypa jelitowa trwa u dziecka dłużej niż 3 dni, należy jak najszybciej odwiedzić lekarza. Dziecko po tak długiej chorobie może być odwodnione, co może w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci.
Grypa jelitowa u przedszkolaka – profilaktyka
Higiena osobista pomoże nam uchronić się przed większością chorób. Jest to niby podstawowa zasada, ale naprawdę działa. Jeżeli wiemy, że w naszym najbliższym otoczeniu – w domu, w pracy, w przedszkolu dziecka albo wśród odwiedzającej nas rodziny panuje jelitówka, powinniśmy dbać o higienę jeszcze bardziej niż zwykle. Warto mieć przy sobie żel antybakteryjny,wilgotne chusteczki i jak najczęściej przemywać dłonie. Na tyle na ile możemy powinniśmy unikać osób chorych. Jeżeli grypa żołądkowa zaatakowała jednego z naszych domowników, warto z większą starannością dbać o porządek w domu. W przeciwnym razie wszyscy mieszkańcy mogą zarazić się tą nieprzyjemną chorobą. W profilaktyce wszelkich chorób ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów.
Podobne tematy