Jak wychować dziecko z temperamentem

Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie lupiko.pl

Jeśli zastanawiałeś się, jak wychować dziecko z temperamentem, nie jesteś sam. Twoje dziecko może być bardziej wrażliwe na otoczenie niż Ty. Chociaż normalne jest, że chciałbyś, aby Twoje dziecko zachowywało się inaczej, są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc dziecku stać się bardziej akceptującym. Poniżej podajemy kilka wskazówek, o których warto pamiętać. Możesz znaleźć swoje dziecko działające z charakteru i chcesz dowiedzieć się dlaczego.

Unikaj walki nad każdym małym niewłaściwym zachowaniem. Zamiast tego zrób listę poważnych zakazów, w tym zachowań, które są uciążliwe, irytujące i nieuprzejme. Następnie ustal limity na te zachowania. Niech ten czas będzie przewidywalny i częsty. Twoje dziecko będzie bardziej skłonne do podporządkowania się, jeśli będzie miało częsty, spójny czas z Tobą. Upewnij się, że dyscyplina jest konsekwentna, ponieważ niespójne metody mogą zachęcić do buntu.

Pracownicy zajmujący się wczesnym dzieciństwem powinni współpracować z rodzinami, aby zrozumieć temperament dziecka. Używając podręcznika Temperament continuum, powinni zapytać rodziców o zachowanie dziecka, nastrój, intensywność, wrażliwość i regularność. Powinni również poznać wartości wyznawane przez rodzinę. Aby uzyskać więcej informacji, poszukaj zasobów na temat temperamentu w Kalifornijskim Departamencie Edukacji. Te zasoby zapewnią Ci dobry punkt wyjścia do zrozumienia unikalnego temperamentu Twojego dziecka.

Choć Twoje dziecko może być trudne, nie oznacza to, że powinnaś się z niego poddać. W rzeczywistości może być wielką pomocą uznanie jego indywidualności i objęcie jego wrodzonego temperamentu. Będzie bardziej skłonny do współpracy i chętny do nauki, niż gdybyś był sztywny lub nieczuły. Jeśli nie rozumiesz temperamentu swojego dziecka, będziesz zmagać się z jego trudnym zachowaniem.

Trudne dziecko może być wyjątkowo wyzywające. Może odmówić zrobienia czegoś tak prostego jak jedzenie. Może też być wybredne w kwestii pewnych ubrań, a nawet odmawiać kąpieli. Jeśli nie możesz dowiedzieć się, dlaczego twoje dziecko jest tak trudne, poszukaj profesjonalnej pomocy, która pomoże ci poradzić sobie z problemem. Prawdopodobnie będziesz musiała wypróbować kilka rzeczy, zanim Twoje dziecko stanie się trudne.

Temperament dzieci jest w dużej mierze determinowany przez ich środowisko, ale czynniki otaczające temperament Twojego dziecka również mają na niego wpływ. Chociaż nie możesz zmienić sposobu, w jaki zachowuje się Twoje dziecko, możesz go ukształtować tak, aby dostosować się do jego potrzeb. Kiedy dziecko ma kontakt z troskliwymi i wspierającymi dorosłymi, uczy się, jak zarządzać własnym temperamentem i zachowaniem. Jako rodzice powinniście dążyć do zapewnienia im uporządkowanego środowiska, aby mogli się rozwijać.

Parametr dziecka to osobisty styl, który określa, jak odnoszą się do świata. Nie definiuje on Twojego dziecka, ale pomaga Ci zrozumieć jego osobowość. Obserwując je, możesz określić ich preferowany styl odnoszenia się do świata. Ucząc się, jak wchodzą w interakcje z innymi, możesz uniknąć tworzenia stresujących środowisk i poprawić swoje rodzicielstwo. Staraj się więc zrozumieć, co je kręci i odpowiednio reaguj. Na dłuższą metę odniesiesz dużo większy sukces.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top