Jak ubiegać się o 500 zł dotacji na pierwsze dziecko

Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z euro-baby.pl

Czy wiesz jak ubiegać się o 500 zł dotacji na pierwsze dziecko? W takim razie czytaj dalej, aby się dowiedzieć. Oprócz własnych dochodów, musisz mieć na utrzymaniu dziecko do 25 roku życia. Za członków rodziny uznaje się dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia i posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Należy jednak odpowiednio wcześnie złożyć wniosek o przyznanie 500 zł, aby otrzymać pełne świadczenie.

Od lipca 2019 r. polski rząd zapowiedział, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (FCG) będzie powszechny. Oznacza to, że każdy rodzic otrzymałby do 500 zł na pierwsze dziecko. Nowy program będzie stanowił 17,9% płacy minimalnej w Polsce do 2021 roku. Budżet państwa ma ponieść spore koszty, ponieważ dodatek jest powszechny. Przekłada się to na 1,7% produktu krajowego brutto Polski.

Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło nowy program zasiłków na dzieci, zwany Rodzina 500+, który zapewniałby 500 zł na pierwsze dziecko w rodzinach o niskich dochodach. Świadczenie to ma zmniejszyć liczbę dzieci żyjących w ubóstwie w Polsce, gdzie wskaźnik dzietności należy do najniższych w Unii Europejskiej. Świadczenia z programu mają też poprawić sytuację finansową ubogich rodzin – ocenia główny ekonomista WISE Maciej Bitner.

Chociaż nowy program został wprowadzony w celu zwiększenia dzietności, to nie udało mu się znacząco podnieść ubóstwa wśród dzieci. Byłoby lepiej, gdyby program stanowił tylko 12 proc. całego budżetu państwa. Gdyby tak było, ubóstwo wśród dzieci zostałoby w kraju zlikwidowane. Szacuje się, że około 100 tys. kobiet zostało wypchniętych z rynku pracy. Jest to niezwykle ważny czynnik zapewniający powodzenie nowego programu.

Program zapewnia 500 zł miesięcznie na pierwsze dziecko i każde kolejne. Te rodziny, które mają dwoje lub więcej dzieci mogą otrzymać 1200 zł miesięcznie, natomiast te z dwójką dzieci otrzymywałyby 800 zł miesięcznie. Świadczenie nie podlega opodatkowaniu, a środki nie dotyczą rodziców prowadzących działalność gospodarczą. Aby otrzymać świadczenia trzeba spełnić jeszcze wiele innych warunków.

Program Rodzina 500 Plus to rządowy program, nazywany czasem świadczeniem „500 PLUS”, który wspiera budżety wielu rodzin w Polsce. Jest to nieopodatkowane świadczenie, które wypłacane jest co miesiąc na każde uprawnione dziecko do 18 roku życia. Program jest otwarty zarówno dla ekspatów, jak i osób nie będących ekspatami, które pracują w Polsce. Aby się ubiegać, należy być obywatelem Unii Europejskiej lub obywatelem jednego z krajów EFTA: Szwajcarii, Norwegii i Liechtensteinu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top