Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z dzieckoplus.pl
Istnieje wiele sposobów, aby zachęcić dziecko do czytania. Kiedy dziecko ma trudności, może mieć problemy z płynnością, brakiem znajomości fonogramów lub słabym słownictwem. Mogą też mieć problemy z nauką, takie jak dysleksja lub inne schorzenia, które hamują ich zdolność do czytania. Bez względu na konkretny powód, ważne jest, aby modelować dobre zachowanie. Jednym ze sposobów na to jest włączenie godzin rodzinnego czytania do codziennej rutyny dziecka.
Zacznij od książek, które dziecko polubi. Wybierz takie, które mają fakturę. Dotykanie słów pomoże im zapamiętać, na co patrzą. Nawiązuj z dzieckiem kontakt wzrokowy. Unikaj skupiania się na jednej konkretnej reakcji. Zamiast tego zwracaj baczną uwagę na to, jak dziecko chłonie doświadczenie. Ustal wzór czytania, który będzie kontynuowany przez całe życie dziecka. Upewnij się, że czas czytania nie czuje się jak obowiązek lub test.
Uczyń czytanie zabawą. Pozwól dziecku wybrać książki, które lubią. Jeśli kochają książkę, będą chcieli ją czytać. Dzieci mogą cieszyć się różnymi gatunkami, od komiksów po powieści fantasy. Nie musisz zmuszać ich do czytania Tołstoja czy innych książek, które masz na swojej półce. Lepiej dla nich, aby cieszyły się czytaniem swoich ulubionych książek. Te książki zachęcą je do czytania więcej.
Reading should be fun. Dzieci mogą szybko trafić na ścianę czytania, a jeśli nie wiesz, od czego zacząć lekcje, mogą się zniechęcić. Zamiast tego używaj programów do samodzielnego czytania, takich jak Reading Eggs. Programy te wykorzystują interaktywne działania, aby zachęcić dzieci do samodzielnego czytania i nagradzają je za osiąganie kolejnych poziomów. Co więcej, pozwalają one przeglądać natychmiastowe raporty o postępach i inne szczegóły, dzięki czemu możesz dostosować swoje podejście do ich potrzeb.
Zmienianie książek na półce co jakiś czas zwiększy poziom ekscytacji. Na przykład, jeśli Twoje dziecko interesuje się zwierzętami, możesz wybrać książki oparte na tym zainteresowaniu. W ten sposób będzie mogło zidentyfikować swoje ulubione zwierzę i przeczytać tytuły książek. Następnie możesz zbadać jego zainteresowanie zwierzętami lub innymi tematami. Może również nauczyć się rozpoznawać słowa wzrokowe, co pomoże mu w czytaniu.
Choć powyższe techniki zachęcą Twoje dziecko do czerpania radości z czytania, nie będą skuteczne we wszystkich przypadkach. Dzieci są z natury podatne na wrażenia. Jeśli rzadko czytasz, mogą kwestionować, czy powinny również. Kiedy czytasz z nimi, będą naśladować Twoje zachowanie. Jest to doskonała okazja do nawiązania więzi, a czytanie będzie przyjemnym doświadczeniem dla was obojga. Możecie też wspólnie odwiedzać biblioteki i czytać dziecku.
Czytanie powinno być wyborem. Zaproponuj dziecku szeroki wybór książek i materiałów do czytania. Pozwól, aby ich zainteresowania kierowały Twoimi wyborami i nie zmuszaj ich do wybierania książek, które Twoim zdaniem nie będą im się podobać. Upewnij się, że śledzisz poziom czytania książek, które wybiera Twoje dziecko. Zawsze bądź przygotowany na pomoc dziecku, które zniechęciło się do danej książki. Jeśli nie masz czasu na czytanie każdej książki, spróbuj porozmawiać o niej z dzieckiem.
Podobne tematy