Co powinno umieć dwuletnie dziecko?

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z dlanoworodka.pl

Kiedy zapytasz rodziców „Co powinno umieć moje dziecko?”, prawdopodobnie będą zdumieni. Jest wiele do przemyślenia, ale odpowiedź może Cię zaskoczyć! Dzieci rosną w różnym tempie i nie ma ustalonej listy rzeczy, których można się spodziewać w danym wieku. Poniżej wymieniono niektóre z umiejętności i działań, które 2-latek powinien być w stanie zrobić.

Dzieci w tym wieku stają się bardziej interaktywne ze światem i polegają na rodzicach w zakresie wskazówek, spójności, eksploracji i zabawy. Jako rodzic powinieneś zachęcać do tych umiejętności i często rozmawiać z dzieckiem – ale unikaj mówienia zbyt wiele w języku niemowląt. Pozwól dziecku odkrywać na własnych zasadach. Twoje dziecko powinno wiedzieć, jak układać klocki na wysokość od ośmiu do dziesięciu.

Dzieci mają coraz bogatsze słownictwo i rozumieją wiele z tego, co mówisz. Aby pomóc dziecku nauczyć się słowa „więcej”, powtarzaj je, mówiąc: „więcej Cheerios?”. Albo: „wody?” Możesz też użyć tego samego słowa w dłuższym zdaniu. Jeśli masz obawy dotyczące słownictwa dziecka, powinnaś porozmawiać z pediatrą dziecka o tym, czego można się spodziewać w tym wieku.

Podczas wizyty dziecka u pediatry, pediatra zada pytania dotyczące aktywności fizycznej i interakcji z innymi dziećmi. Będzie również pytał o to, ile słów zna Twoje dziecko, ile potrafi ciągnąć razem i jak długo zajmuje mu wykonywanie poleceń w dwóch krokach. Twój pediatra może również zapytać o wzrok dziecka, słuch i trening na nocniku.

Rozwój językowy zaczyna się w miarę zbliżania się dziecka do jego lub jej drugich urodzin. Większość maluchów potrafi czytać i pisać pięćdziesiąt słów do drugich urodzin, chociaż chłopcy mogą rozwijać swoje umiejętności językowe wolniej niż dziewczynki. Większość dwulatków potrafi sklecić zdania składające się z trzech słów do czasu, gdy osiągną swoje trzecie urodziny. Kontrola rąk to kolejny kamień milowy, który może osiągnąć dwulatek. Większość dzieci potrafi ułożyć cztery klocki i włożyć okrągłe kołki do otworów.

Rozwój malucha jest wyjątkowy. On lub ona jest rozgryzanie świata wokół siebie. Te lata miną szybko, więc ciesz się każdą ekscytującą chwilą! Przytul się do swojego dziecka i chłoń całą zabawę! To jest czas, aby nawiązać więź z dzieckiem! Jeśli jesteś rodzicem, te lata szybko miną! Nie będziesz chciał tego przegapić.

Jako rodzic, prawdopodobnie będziesz miał do czynienia z tantrami. Ten czas emocjonalnego wzrostu jest krytyczny. Nawet temper tantrums są normalne; pamiętaj, że twój maluch nie jest w pełni dorosłym! Jeśli chodzi o napady złości, kluczem jest konsekwencja. Jeśli jesteś w nastroju, zajmij się nimi, ale jeśli nie, zignoruj je.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top