Kiedy dziecko powinno wypowiedzieć swoje pierwsze słowa?

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z mamula.pl

Kiedy dziecko powinno wypowiedzieć swoje pierwsze słowa? To pytanie ma wiele różnych odpowiedzi w zależności od konkretnego dziecka, ale ogólnie uważa się, że dzieci zaczynają mówić w wieku od 5 do 10 miesięcy. Większość dzieci wypowiada do tego czasu jedno lub dwa słowa. Niektóre eksperymenty pokazują, że dzieci rozumieją pewne słowa już w wieku sześciu miesięcy. W większości przypadków jednak dziecko po raz pierwszy zacznie wypowiadać słowa między piątym a dziesiątym miesiącem życia.

Pierwsze słowa, które dziecko wypowiada, są zazwyczaj niewymawialne, ale nadal liczą się jako słowa, ponieważ nawet jeśli nie brzmią idealnie, nadal przekazują znaczenie. Ważne jest, aby pamiętać, że dziecko może powiedzieć „uh oh” lub „moo” jako swoje pierwsze słowa. Jest to ważne, ponieważ jest to pierwszy krok w kierunku mówienia. Niemniej jednak, ten kamień milowy rozwoju jest często pomijany, ponieważ rodzice mogą drugorzędnie ocenić pierwsze słowa dziecka.

Istnieje okno możliwości w rozwoju mowy, ale to okno jest szerokie. Podczas gdy niektóre dzieci mogą zacząć używać słów dźwiękowych już w siódmym miesiącu, inne mogą nie zacząć używać słów aż do 18 miesięcy. Ponieważ każde dziecko rozwija się w innym tempie, ważne jest, aby zrozumieć, że postępy Twojego dziecka są całkowicie normalne. Jeśli Twoje dziecko wolno rozwija język, może to być znak, że opóźnienie jest tego przyczyną.

Chociaż nie ma ostatecznych dat, kiedy dziecko wypowiada swoje pierwsze słowa, rodzice mogą spróbować zaznaczyć datę, kiedy mówi swoje pierwsze słowo. Większość rodziców w Stanach Zjednoczonych nadal stawia ten kamień milowy na piedestale, ale jest on bardzo podobny do pierwszych kroków, które również są bardzo znaczące. Ale nawet wtedy, są inne kamienie milowe przed tym. W rzeczywistości niemowlęta mogą powiedzieć „mama” i „ba” już w wieku sześciu miesięcy.

Choć rodzicom może być trudno zmierzyć dokładny wiek, w którym ich dziecko wypowiada pierwsze słowa, świetnym sposobem na pomoc dziecku w rozwoju umiejętności językowych jest rozmowa o czynnościach wokół domu. Jeśli Twoje dziecko nie wie, co to jest krzesło, spróbuj powiedzieć „duże krzesło”, aby pomóc mu to zrozumieć. Powtórzenie słowa kilka razy pomoże dziecku zapamiętać je znacznie łatwiej. Ponadto powtarzane powtórzenia są również świetne do poprawy słownictwa.

Mimo że wiele niemowląt nie wypowiada pierwszych słów, zaczynają komunikować się za pomocą gestów. Do dwunastu miesięcy dzieci są zwykle w stanie wskazać na części ciała i nazwać znajome przedmioty. Natomiast w wieku 18 miesięcy dzieci są w stanie używać słów takich jak „tata” i „mama”, które niekoniecznie są zrozumiałe. W rzeczywistości wielu rodziców może być zaskoczonych, że ich dziecko wypowie pierwsze słowa w ciągu roku lub dwóch, więc najlepiej zacząć wcześnie.

Pierwsze słowa dziecka są jednym z najważniejszych kamieni milowych w rozwoju dziecka. Może również wpłynąć na relację rodzic-dziecko i wzmocnić więź między nimi. Chociaż ten kamień milowy może wydawać się nieuchwytny dla rodziców, istnieje kilka czynników, które określają, kiedy będą pierwsze słowa dziecka. Po pierwsze, dziecko zacznie komunikować się poprzez gruchanie, warczenie, płacz i krzyk, a w końcu nauczy się produkować prawdziwe sylaby mowy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top