Jak długo rozwija się noworodek?

Jeśli planujesz wkrótce urodzić dziecko, oto kilka faktów na temat noworodków. Dzieci zaczynają rozwijać swoje zmysły około ósmego tygodnia życia, więc upewnij się, że mają jasne kolory, zwłaszcza biały. Do dziesiątego miesiąca życia dzieci zaczynają chwytać przedmioty kciukiem i palcem wskazującym. W tym momencie powinny już raczkować, ale należy zachęcać do raczkowania bardziej niż do wczesnego chodzenia. Czołganie się jest świetnym sposobem na ćwiczenie koordynacji oko-ręka, a jednocześnie pomaga dziecku w poznawaniu otoczenia. Dzieci potrafią również rzucać przedmiotami i dość dokładnie oceniać odległości. Do drugiego roku życia dzieci powinny mieć rozwiniętą koordynację oko-ręka oraz postrzeganie głębi. Ponadto, będą bardzo zainteresowane badaniem otoczenia, patrzeniem i zabawą kredkami.

Niemowlęta mogą mówić w ósmym tygodniu, a do siódmego do ósmego tygodnia, zaczynają uczyć się swojego głosu. Słyszą i reagują na wypowiadane słowa, a nawet będą naśladować dźwięki, które wydajesz ustami. Ten etap rozwoju to świetny czas na wprowadzenie słów i zwrotów do Twojego dziecka. Wraz z wiekiem dziecko zacznie również rozwijać umiejętność rozpoznawania przedmiotów i ich nazw. Pod koniec pierwszych ośmiu tygodni niemowlęta będą w stanie zidentyfikować swoje ulubione kolory i obiekty trójwymiarowe.

Maluchy są ciekawskie i ruchliwe, i są skłonne do pozostawiania śladów, gdziekolwiek się udadzą. Prawdopodobnie wyciągną książki z półek, opróżnią szafki i przewrócą kosze na śmieci. Niezależnie od wielkości przestrzeni, naturalna ciekawość dziecka sprawi, że konieczne będzie przygotowanie domu na tę nową niezależność. W tym czasie rozwinie się u nich apetyt na jedzenie i picie.

Niemowlęta mają bardzo niskie IQ i mogą wymagać specjalnej opieki, potrzebują też komfortu swoich opiekunów. Nie rozumieją też jeszcze znaczenia słów, więc mówienie do nich jest ważnym sposobem komunikowania swojej miłości i zaufania do nich. Do trzeciego miesiąca życia potrafią rozpoznawać i reagować na Twój głos, a także będą w stanie komunikować się z Tobą wskazując na przedmioty i wchodząc w interakcje z otoczeniem.

Przez pierwsze dwa miesiące życia, niemowlęta mają bardzo dużo stymulacji wzrokowej. Chociaż nie potrafią jeszcze rozróżnić dwóch celów, mogą widzieć i śledzić obiekty z daleka. W wieku 2 do 3 miesięcy potrafią już rozpoznawać znajome przedmioty i wydawać dźwięki samogłosek podczas zabawy i rozmowy. Dzieci lubią być trzymane i głaskane. Do trzech miesięcy niemowlęta są w stanie mówić słowami, a to sprawia, że czują się kochane i bezpieczne.

Kiedy niemowlę uczy się rozpoznawać przedmioty? Niemowlęta zaczynają się rozwijać od momentu narodzin. Ich pierwsze słowa mogą zostać wypowiedziane w wieku ośmiu miesięcy, podczas gdy inne mogą nie mówić aż do roku życia. Niektóre dzieci zaczynają chodzić w wieku od dziewięciu do osiemnastu miesięcy. Wiele dzieci będzie uśmiechać się do swoich rodziców w ciągu pierwszego roku życia i zacznie się poruszać, gdy będą miały cztery miesiące. Jednak te kamienie milowe mogą być różne dla każdego dziecka.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top