Czy kładzenie dziecka do snu na brzuchu jest bezpieczne?

Możesz się zastanawiać: „Czy bezpieczne jest kładzenie dziecka do snu na brzuchu?”. Krótka odpowiedź brzmi nie, ale eksperci zgadzają się, że jest całkowicie bezpieczne układanie noworodka na brzuchu, gdy osiągnie on wiek turlania się. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli masz noworodka, który może toczyć się w obie strony. Długa odpowiedź brzmi, że to zależy od konkretnego dziecka.

W przeciwieństwie do innych pozycji, spanie na brzuchu dziecka może spowodować osłabienie mięśni szyi i pleców. Często dzieci urodzone przedwcześnie powinny być układane na plecach, aż do ukończenia 12 miesiąca życia. Ci, którzy nie są pewni tej pozycji, powinni skonsultować się ze swoim pediatrą. Istnieją pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa związane ze spaniem dziecka na brzuchu, w tym SIDS, więc nigdy nie należy pozostawiać dziecka bez opieki na brzuchu.

Chociaż istnieje kilka zagrożeń związanych ze spaniem na brzuchu dziecka, nadal bezpiecznie jest kłaść dziecko na plecach. Ponadto, spanie na plecach zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS).

Choć ryzyko związane z umieszczeniem dziecka na brzuchu jest niewielkie, dziecko na brzuchu może cierpieć z powodu powikłań, takich jak gastroschisis. Ten stan jest powszechny i może być zagrożeniem dla życia. Przełyk Twojego dziecka może ulec perforacji, umożliwiając przedostanie się odpadów do krwiobiegu i jamy brzusznej. Na szczęście większość dzieci całkowicie zdrowieje i zaczyna karmić doustnie w ciągu dwóch lub trzech tygodni.

Jeśli chodzi o czas na brzuszku, dziecko powinno być na brzuszku przez około pół godziny każdego dnia. Możesz zacząć od zaledwie pięciu minut na sesję i stopniowo pracować do 45 minut dziennie. Dodatkowo możesz używać zabawek, które są przeznaczone do leżenia na brzuszku. Powinieneś robić tę aktywność kilka razy dziennie, a także podczas gdy dziecko jest obudzone, jeśli to możliwe.

Możesz się zastanawiać, jak zrobić to bezpiecznie i skutecznie. Istnieje wiele korzyści z czasu brzuszka dla dziecka, w tym pomagając mu nauczyć się chodzić lub raczkować. Jednak główne korzyści to fakt, że czas brzuszka pozwala dziecku wypróbować inną pozycję i zapobiega płaskim miejscom na głowie. Jest to również ważne, ponieważ czas spędzony na brzuszku pomaga dziecku rozwinąć silniejszą szyję i głowę.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top