Grypa jelitowa u przedszkolaka – co robić? Jak szybko uzyskać zwolnienie lekarskie na dziecko?

grypa jelitowa dziecko

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z babydorm.pl

Grypa jelitowa u przedszkolaka pojawia się niespodziewanie, ma ostry przebieg, a jej konsekwencje mogą być dla dziecka poważne. Jest to choroba zaraźliwa, więc można się nią zarazić w przedszkolu, szkole albo na placu zabaw. Co zrobić, kiedy potrzebujesz pilnie zwolnienia z pracy, a przychodnie są przepełnione? Tego dowiesz się w tym artykule!

Grypa jelitowa u przedszkolaka – objawy

Grypa żołądkowa jest dla dziecka bardzo ciężkim przeżyciem. Nawet dorośli ciężko znoszą ciągłe wymioty i biegunkę. Dlatego każdy rodzic podczas przebiegu choroby powinien postarać się o dni wolne od pracy. Zwolnienie L4 przez internet jest najłatwiejsze do uzyskania w przypadku nagłych zachorowań dzieci. Czasami wystarczy jeden telefon lub wiadomość do lekarza, żeby po kilku minutach otrzymać potrzebne zwolnienie. Pierwsze symptomy grypy żołądkowej mogą pojawić się u dziecka nawet po 12 godzinach od zakażenia. 

Najczęstsze objawy to:

  • nudności,
  • wymioty i biegunka,
  • silne bóle brzucha,
  • brak apetytu,
  • zmęczenie, apatia,
  • bóle głowy,
  • dreszcze i gorączka (nawet ponad 39°C).

Powtarzające się wymioty i biegunka prowadzą do szybkiego odwodnienia organizmu, dlatego ważne jest czuwanie nad maluchem i dostarczanie mu odpowiedniej ilości jedzenia i wody. 

Grypa jelitowa u przedszkolaka – przyczyny

Ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy u dzieci występuje głównie w okresie jesienno-zimowym. Występuję przez zakażenie wirusami z rodzaju rotawirusów, adenowirusów lub norowirusów. Grypę jelitową mogą także powodować różne bakterie, pasożyty i grzyby. Najczęściej u dzieci są to jednak rotawirusy. Po wniknięciu do przewodu pokarmowego powodują one uszkodzenie błony śluzowej oraz zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych, skutkując wymiotami i biegunką. Do zakażenia patogenami dochodzi przede wszystkim drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z chorym. 

Grypa jelitowa u przedszkolaka – leczenie

Niestety nie znaleziono jeszcze lekarstwa na jelitówkę. Dlatego, jeżeli twojemu dziecku przytrafiła się choroba, jak najszybciej pomyśl o zwolnieniu na chore dziecko. Rodzice przedszkolaków mają prawo do aż 60 dni zwolnienia w ciągu roku kalendarzowego. W dzisiejszych czasach najszybciej umówisz się do lekarza przez internet. 

Grypę jelitową leczymy objawowo. W przypadku chorego dziecka bardzo ważna jest dieta – musi być ona lekkostrawna. Powinniśmy też uważać, aby dziecko się nie odwodniło – w tym celu należy podawać mu wodę w niewielkich ilościach. Dobrym pomysłem będzie dodanie do niej elektrolitów, które często mają różne odpowiadające dzieciom smaki. Gorączkę możemy próbować zwalczyć paracetamolem lub ibuprofenem. Jeżeli grypa jelitowa trwa u dziecka dłużej niż 3 dni, należy jak najszybciej odwiedzić lekarza. Dziecko po tak długiej chorobie może być odwodnione, co może w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci. 

Grypa jelitowa u przedszkolaka – profilaktyka

Higiena osobista pomoże nam uchronić się przed większością chorób. Jest to niby podstawowa zasada, ale naprawdę działa. Jeżeli wiemy, że w naszym najbliższym otoczeniu – w domu, w pracy, w przedszkolu dziecka albo wśród odwiedzającej nas rodziny panuje jelitówka, powinniśmy dbać o higienę jeszcze bardziej niż zwykle. Warto mieć przy sobie żel antybakteryjny,wilgotne chusteczki i jak najczęściej przemywać dłonie. Na tyle na ile możemy powinniśmy unikać osób chorych. Jeżeli grypa żołądkowa zaatakowała jednego z naszych domowników, warto z większą starannością dbać o porządek w domu. W przeciwnym razie wszyscy mieszkańcy mogą zarazić się tą nieprzyjemną chorobą. W profilaktyce wszelkich chorób ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top