Czy można mieć dziecko po 50-tce?

Jeśli planujesz mieć dziecko po 50-tce, pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest wizyta u lekarza. Dokładne badanie fizyczne pomoże określić, czy Twoja macica i jajowody są silne i zdrowe oraz czy masz wystarczającą ilość jajeczek, aby począć dziecko. Nawet jeśli wydaje Ci się, że jesteś za stara na poczęcie, nadal możesz mieć dziecko i cieszyć się wszystkimi korzyściami, jakie ma ono do zaoferowania. Twoje szanse na sukces będą jednak bardzo małe, jeśli próbujesz użyć własnych jaj.

Badanie z 2015 roku śledziło 49 kobiet przez 59 ciąż klinicznych. Podczas gdy większość z tych kobiet odniosła sukces w poczęciu dziecka, ich wiek ciążowy był bliski połowie wieku kobiet w wieku reprodukcyjnym. Ciała tych kobiet nie są tak płodne jak wtedy, gdy były młodsze, a ich dzieci mogą mieć komplikacje. W badaniu stwierdzono, że kobieta w tym wieku powinna spodziewać się cesarskiego cięcia.

Ryzyko ciąży jest również wyższe u kobiet, które osiągają późne lata 40. lub wczesne lata 50. Jednak ogólny stan zdrowia kobiety i stan układu krążenia odgrywają najważniejszą rolę w określaniu ryzyka związanego z noszeniem dziecka. Kobiety, które mają istotne problemy medyczne, takie jak wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży, lub które mają nadwagę, powinny przejść dokładne badania prenatalne. Lekarz określi, czy stan matki czyni ją bezpieczną dla ciąży.

Niektóre sławy, takie jak Brigitte Nielsen, która ogłosiła ciążę w wieku 54 lat, i Tammy Duckworth, która urodziła córkę Maile w wieku 50 lat, urodziły dziecko w młodszym wieku. Inne znane Baby Boomers również urodziły dzieci w późnym wieku 50 lat. Te kobiety nie są jedynymi, które zachodzą w ciążę po 50-tce, ponieważ mężczyźni nadal produkują spermę do późnej starości.

Wiele kobiet martwi się tym, że są zbyt stare, aby mieć dziecko. Jednak najnowsze badania pokazują, że jest możliwe, aby kobiety po 50 roku życia zaszły w ciążę. Jedno z badań ujawniło, że w 2013 roku 677 kobiet poczęło dzięki IVF. Zabieg polega na połączeniu plemnika i komórki jajowej. Następnie zarodek zostaje wszczepiony do macicy. Ważne jest, aby zauważyć, że szanse tych kobiet na posiadanie dziecka w sposób naturalny wynoszą 1% lub mniej. Jeśli jednak dojdzie do zapłodnienia, są one narażone na ryzyko poronienia i wad wrodzonych.

W miarę jak kobiety się starzeją, mogą mieć mniej jajeczek i więcej nieprawidłowych. Jest to również możliwe dla kobiet, aby użyć jaj dawców lub zamrożonych jaj, aby począć dziecko. Jajka dawcy są najbardziej popularnym wyborem dla kobiet powyżej 50 roku życia, ale wiąże się z tym pewne ryzyko. Jeśli kobieta jest w dobrym stanie zdrowia, to leczenie może być realną opcją. Jednak kobiety po 50. roku życia stoją przed takim samym ryzykiem jak młodsze kobiety.

Dobra metoda antykoncepcyjna powinna być stosowana do dwóch lat bez miesiączki. Nie oznacza to jednak, że powinnaś zrezygnować z posiadania dziecka. Twój lekarz będzie ściśle monitorował Twoje ciśnienie krwi, a także rozwój ciąży. Zmiana na inną metodę antykoncepcji po ukończeniu 50 lat jest również zalecana. Dzięki temu nie będziesz musiała przyjmować leków. Twój lekarz określi, jaki rodzaj antykoncepcji jest dla Ciebie najlepszy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top