Co powinno wiedzieć roczne dziecko

Niniejszy artykuł jest wynikiem naszej kooperacji z bookids.pl

Twoje dziecko niedługo skończy rok! W miarę zbliżania się pierwszego roku życia, Twoje dziecko zacznie odkrywać swoją wolność. Zacznie raczkować i chodzić, więc trzymaj je z dala od niebezpiecznych przedmiotów. W tym czasie Twoje dziecko zacznie poznawać różne tekstury. Pozwól mu odkrywać różne tekstury swoimi rękami i dotykać różnych rzeczy – od miękkiej puszystości kocyka do szorstkości betonu. Pozwól mu poczuć różne tekstury i smaki masła orzechowego, dzięki czemu nauczy się rozróżniać miękkie i twarde rzeczy.

Toddlers są bardzo mobilne i ciekawe, a są jeszcze zbyt małe, aby zrozumieć niebezpieczeństwo. Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo, pamiętaj o zamykaniu niebezpiecznych przedmiotów. Zabezpiecz również meble na ścianach i upewnij się, że gorąca woda jest ustawiona na 50° lub niżej. Informacje zawarte w tym artykule oparte są na badaniach Gesell Institute of Human Development. Jego autorką jest Diane Wagenhals, Ph.D., a publikowany jest na licencji Lakeside Educational Network.

Po roku rozwój Twojego dziecka zaczyna nieco zwalniać. Podczas gdy większość Twojego dziecka będzie aktywna, możesz nie widzieć ich jeszcze chodzących lub mówiących. Eksplorują nowe obszary i ćwiczą niezależność. W tym okresie lekarze wykorzystują kamienie milowe do oceny rozwoju dziecka. Niektóre dzieci osiągną te kamienie milowe wcześniej niż inne, jednak. Wcześniak może mieć opóźniony rozwój i może być jeszcze daleko w tyle w tych umiejętnościach.

Twoje dziecko powinno stać samodzielnie między 12 a 15 miesiącem. Może nawet zacząć eksplorować bardziej niezależnie. Następnie, może zacząć raczkować i chodzić. Kiedy Twoje dziecko jest gotowe, może zacząć badać świat wokół siebie. Im wcześniej zaczniesz badać, tym lepiej. Oto niektóre z kamieni milowych, które powinno znać Twoje dziecko. Możesz użyć aplikacji CDC Milestone Tracker, aby pomóc Ci monitorować jego rozwój.

Pośród kamieni milowych, których Twoje dziecko powinno się uczyć w tym wieku, jest siedzenie bez pomocy. Twoje dziecko może również raczkować bez wsparcia przez dwanaście miesięcy. Do 12 miesięcy Twoje dziecko może postawić swoje pierwsze kroki bez pomocy. Dziecko może karmić się pokarmami z palca i trzymać przedmioty kciukiem i palcem wskazującym. Może również cieszyć się z walenia w przedmioty, umieszczania przedmiotów w pojemnikach i szturchania przedmiotów palcem wskazującym.

Zrozumienie języka przez dziecko rozwija się poprzez naśladowanie. Poprzez interakcję z rodzicami, nauczy się rozpoznawać wiele obiektów i może zrozumieć słowa. Możesz nawet zauważyć, że naśladuje Twoje działania i mówi do Ciebie. Rozpozna również znajomą twarz lub obiekt w książce z obrazkami. Jeśli jesteś zainteresowany językiem niemowląt, możesz sprawdzić te książki.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top