Jak odzwyczaić dziecko od karmienia piersią

Ten artykuł został przygotowany we współpracy z superrodzice.pl

Jeśli zastanawiasz się, jak odzwyczaić swoje dziecko od karmienia piersią, to trafiłaś we właściwe miejsce. Możliwe, że Twoje zapasy mleka maleją lub nie możesz odciągać pokarmu w pracy. Choć jest to uciążliwe, istnieją sposoby, aby uczynić to przejście jak najłatwiejszym. Jeśli jesteś gotowa, aby przestać karmić piersią, zacznij od odczekania dwóch lub trzech tygodni przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Najlepszy czas na odzwyczajenie dziecka od karmienia piersią jest wtedy, gdy nie powoduje to wielu zakłóceń w twoim życiu. Spróbuj poczekać, aż dziecko nie będzie ząbkować lub w inny sposób chorować. Użyj swojego najlepszego osądu, aby zdecydować, kiedy jest odpowiedni czas. Jeśli odciągasz pokarm, znalazłaś już butelkę, którą preferuje Twoje dziecko; wypróbuj kilka różnych rodzajów. Kilka dzieci woli różne rodzaje mleka, więc wypróbuj kilka i upewnij się, że dziecko jest zadowolone.

Niektóre dzieci lepiej radzą sobie z odstawianiem od piersi, gdy mama jest odpowiedzialna za ten proces. Jedna strategia, która działa dla niektórych niemowląt to podejście „nie oferuj, nie odmawiaj”, które wymaga przełączenia rutyny karmienia. W ten sposób niemowlę może karmić piersią tylko wtedy, gdy wyrazi zainteresowanie. Ważne jest, aby pamiętać, że odstawienie od piersi jest przejściem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka, i może to być trudny czas dla Was obojga.

Inną pomocną strategią jest odwrócenie uwagi dziecka podczas karmienia. Podczas sesji karmienia zaproponuj przekąski, pokój zabaw lub przyjaciela, który odwróci jej uwagę, lub książkę. Jeśli trudno Ci przerwać karmienie, zaproponuj coś zdrowego lub napój przed karmieniem. Możesz również zaangażować w ten proces swojego partnera. Pomocne może być przejęcie przez tatę rutyny związanej z położeniem dziecka do łóżka i wstawanie wcześnie rano, aby przygotować śniadanie dla dziecka, co odwróci jej uwagę od procesu karmienia. Twoje dziecko w końcu nauczy się odzwyczajać samo i będzie mogło jeść swoje własne jedzenie.

Nie ma dobrego lub złego sposobu na odzwyczajenie dziecka od karmienia piersią. To zależy od Ciebie, ale Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez sześć miesięcy i kontynuowanie tego procesu przez co najmniej dwa lata. Chociaż odstawienie od piersi może być bolesne, możesz to zrobić bezpiecznie i stopniowo, w sposób, który najlepiej pasuje do etapu rozwoju Twojego dziecka. Możesz też spróbować tego sama, jeśli Twoje dziecko jest uparcie zatrzaśnięte i odmawia jedzenia czegokolwiek poza mlekiem matki.

Po sześciu miesiącach możesz zacząć podawać dziecku płatki śniadaniowe lub odcedzone owoce i warzywa. Pamiętaj, aby wprowadzać nowe pokarmy powoli i odczekać dwa do trzech dni między każdym z nich. Obserwuj uważnie alergie pokarmowe, aby zapobiec przedwczesnemu odstawieniu dziecka od piersi. To, kiedy należy odstawić dziecko od piersi, zależy od wieku dziecka, harmonogramu pracy mamy i stanu zdrowia dziecka. Niektóre kobiety decydują się na natychmiastowe odstawienie dziecka od piersi, aby mogły wrócić do pracy. Inne opóźniają odstawienie dziecka od piersi, ponieważ przygotowują się do kolejnej ważnej zmiany w swoim życiu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top