Jak prawidłowo karmić dziecko piersią

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu maluni.pl

Nauka prawidłowego przystawiania dziecka do piersi jest istotną częścią karmienia piersią. Celem jest, aby brodawka piersi dotykała podbródka dziecka. Broda i wargi dziecka powinny być blisko siebie, a dolna warga powinna być lekko wysunięta na zewnątrz. Broda i dolna część ust dziecka powinny dotykać piersi. Ważne jest również, aby ustawić usta dziecka tak, aby stykały się z piersią i unikać zbytniego odchylenia piersi do tyłu, co spowoduje, że brodawka przejdzie przez twardy dach ust i uderzy w podniebienie miękkie dziecka.

Po urodzeniu dziecka piersi zaczną wypełniać się mlekiem wstępnym zwanym siarą. To mleko jest wodniste, gęste i żółte, a jego przepływ jest powolny. To mleko wstępne ma na celu nauczyć dziecko, jak się karmić, a prawdziwe mleko z piersi pojawi się w ciągu trzech do czterech dni. Dziecko może być gotowe do pierwszego karmienia już kilka minut po urodzeniu. Odpowiednie ułożenie i mycie rąk są kluczowe dla zapewnienia sukcesu.

Ustaw dziecko tak, aby jego broda i nos dotykały piersi podczas karmienia. Smoczek powinien być umieszczony na piersi, podczas gdy usta są otwarte. Kiedy dziecko jest gotowe do karmienia, sutek będzie umieszczony na piersi. Jeśli dziecko musi poruszać szczęką lub ustami, spróbuj włożyć palec do jego ust. Jeśli dziecko nie porusza szczęką, spróbuj ponownie zaoferować pierś.

Pamiętaj, aby być cierpliwym i ćwiczyć! Pamiętaj, że Twoje dziecko jest nowicjuszem, a Ty jesteś weteranką w tej dziedzinie. To w porządku, że denerwujesz się lub niepokoisz o karmienie piersią, ale pamiętaj, że ważne jest, abyś zarówno Ty, jak i Twoje dziecko czuła się komfortowo podczas karmienia. Jeśli jesteś zrelaksowana i skupiona, dziecko będzie bardziej skłonne do zatrzaśnięcia się na piersi i dobrego karmienia. Wzmocni to również więź między matką a dzieckiem.

Dobry zatrzask zależy od dobrego ułożenia dziecka. Skręcone dziecko jest trudne do karmienia, a jego sutki mogą być obolałe. Dobra pozycja pomoże Twojemu dziecku osiągnąć dobry zatrzask, ale może to zająć kilka prób, zanim dojdziesz do wprawy. Dobrą wiadomością jest to, że kiedy dziecko się przyzwyczai, zatrzask będzie bardziej bezwysiłkowy. I pamiętaj: praktyka czyni mistrza.

Idealnie, powinnaś zacząć karmić dziecko piersią tak szybko, jak to możliwe. Większość kobiet może zacząć karmić piersią w ciągu godziny od urodzenia, choć niektóre mogą potrzebować nieco więcej praktyki. Na szczęście pielęgniarki i konsultantki laktacyjne są dostępne, aby pomóc nowym mamom. Ogólnie rzecz biorąc, karmienie piersią powinno trwać co najmniej sześć miesięcy i jest korzystne dla zdrowia dziecka. Pamiętaj tylko, aby słuchać sygnałów dziecka i ćwiczyć! Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, porozmawiaj z lekarzem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top