Jak dziecko rozwija się z miesiąca na miesiąc

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z babybloom.pl

W trzecim miesiącu Twój płód osiąga rozmiar około ćwierć cala. Skóra jest prawie przezroczysta, mięśnie wciąż rosną, ale kości stają się twardsze. Twoje dziecko zaczyna się rozciągać i poruszać, a nawet wykonuje pierwsze ruchy ssące. Możesz zauważyć trzepotanie w podbrzuszu. Zaczyna się formować przewód pokarmowy i rozwijają się narządy zmysłów. Możesz nawet poczuć bicie serca!

W szóstym miesiącu Twoje dziecko zaczyna reagować na Twój głos i emocje innych osób wokół niego. Uczy się również odróżniać obcych od znajomych twarzy. To fajny czas na interakcję z dzieckiem, w tym mówienie do niego słodkim tonem. Możesz również umieścić w jej zabawkach przyjazne dziecku lusterko. W tym czasie zacznie również rozpoznawać swoje imię i rozpoznawać je, gdy się do niej mówi.

W trzecim miesiącu Twój płód zaczyna ćwiczyć mięśnie i poruszać głową. Zaczyna również rosnąć włosy na głowie. Te włosy, zwane lanugo, chronią płód. Po pierwszym tygodniu włosy te zrzucają się. Do czwartego miesiąca płód jest pokryty białawą powłoką, która zrzuca się tuż przed urodzeniem.

W dwudziestym tygodniu Twoje dziecko będzie miało około sześciu cali długości, czyli około 13,2 cm. Będzie ważyło około 10 uncji. Twoje dziecko może zacząć wydawać dźwięki i ssać kciuk. Do 24 tygodnia Twoje dziecko zacznie się poruszać i może nawet wydawać dźwięki. Możesz zauważyć motyle w jej brzuchu lub inne dźwięki. Mózg będzie całkowicie rozwinięty do czasu narodzin Twojego dziecka.

Mózg rozwija się w tym czasie, a serce i płuca dziecka tworzą kompletne ciało pod koniec czwartego miesiąca. W piątym miesiącu naczynia krwionośne zaczynają pulsować, a głowa i rdzeń kręgowy będą widoczne. W ósmym tygodniu dziecko będzie miało dwa centymetry długości od korony do zadu. Zauważysz palce u rąk i nóg, a oczy zaczną się formować.

Płód rozwija się w różnym tempie. Poniższy wykres pokazuje punkty odniesienia dla większości normalnych ciąż. Płód ma długość od jednego do półtora cala i posiada większość swoich głównych organów i układów. Pierwsze 12 tygodni są najbardziej kruche dla płodu i ważne jest, aby upewnić się, że dziecko nie jest narażone na tytoń, promieniowanie lub inne szkodliwe substancje, które mogą wpłynąć na ich rozwój.

Możliwość dziecka do oddychania, połykania i tworzenia silnych więzi z kilkoma osobami jest również ważna. Po urodzeniu możliwe jest karmienie dziecka mlekiem matki. Twoje dziecko zacznie również produkować własne komórki krwi. Jak widać, większość nowych rodziców postrzega trzeci miesiąc ciąży jako nieskończenie długi. W czwartym miesiącu większość przyszłych mam nie może się doczekać, aby poznać słodką buzię swojego dziecka.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top