Jak przygotować dziecko do przedszkola

Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie dzieci.info.pl

Kiedy dziecko idzie do żłobka, może być zaniepokojone nowym otoczeniem. Jeśli dziecko boi się pójścia do nowego żłobka, wysłuchaj jego obaw i zapewnij je, że jest bezpieczne i kochane. Jeśli Twoje dziecko ma lęk separacyjny, wyjaśnij mu, że będziesz je odbierać po przedszkolu. Jeśli uważasz, że dziecko będzie czuło się niekomfortowo, możesz przygotować je do tego doświadczenia, proponując mu pozostanie w żłobku przez jakiś czas.

Kiedy Twoje dziecko rozpocznie pracę w żłobku, pamiętaj, aby samemu być spokojnym i dodawać mu otuchy. Dzieci odbierają niepokój swoich rodziców i będą reagować odpowiednio. Należy być spokojnym i zrelaksowanym w kontaktach z personelem żłobka. Twoje dziecko wyczuje Twoje zdenerwowanie i może obawiać się pójścia do żłobka, więc zachowaj spokój. Twoje dziecko będzie miało większe szanse na dobre dostosowanie się do zmiany, jeśli sama nie będziesz spięta lub zdenerwowana.

Jeśli możesz, przeczytaj książkę, która przedstawia dziecku uspokajające historie. Niektóre książki są do tego szczególnie dobre. Na przykład książka Maisy Goes to Nursery, autorstwa Lucy Cousins, uczy dziecko o codziennych czynnościach w żłobku. W lokalnej bibliotece można również znaleźć książki na temat zakładania żłobka. Dobrym pomysłem jest rozmowa z pracownikami żłobka, aby dowiedzieć się jak najwięcej o ich pracy i o tym, co będą robić dla dzieci.

Możesz przygotować dziecko, pokazując mu zdjęcia żłobka i inne rzeczy z nim związane. Możesz nawet zrobić dla dziecka książkę o żłobku. W ten sposób dziecko przyzwyczai się do otoczenia i ludzi. Można również przedstawić dziecko pracownikom i dzieciom w żłobku. W ten sposób dziecko będzie mniej zdezorientowane w nowym środowisku. Ponadto, będzie mniej prawdopodobne, że będzie przestraszone nowym środowiskiem.

Ważne jest, aby powiedzieć żłobkowi o nawykach i upodobaniach dziecka, aby mogli jak najlepiej zaspokoić jego potrzeby. Możesz również powiedzieć im o długości czasu, w jakim Twoje dziecko prawdopodobnie pozostanie w żłobku. Pomocne może być zorganizowanie małego spotkania pomiędzy żłobkiem a rodzicami przed pierwszym dniem dziecka. Spróbuj również zadzwonić do przedszkola przynajmniej raz, aby upewnić się, że Twoje dziecko się zadomowiło i nie czuje się nieswojo.

Rozkład zajęć będzie różny w różnych przedszkolach. Jednak większość z nich obejmuje czas kręgu, indywidualną grę i przerwy na nocnik. Niektóre przedszkola trwają tylko przez kilka godzin. Znając rutynę wcześniej, ułatwisz dziecku umysł i przygotujesz je na nadchodzące lata. Pomoże mu to również przyzwyczaić się do nowego środowiska. Podczas gdy przedszkole oferuje wiele korzyści dla Twojego dziecka, powinieneś również pamiętać, że po raz pierwszy opuści ono swoje domowe środowisko.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top